Jmenujeme se Junák - český skaut!
Přihlášen:
Bodů: 0
Událost:
18.02.2018 Gizela

Skautský dobrý skutek - co to je?

Hodnoceni:
( 1 hlas ) 

Možná, že už jsi tento název někde zaslechl, ale nebyl sis úplně jistý, co to je a tak si to vypustil z hlavy. My jsme ale nelenili, a abychom Ti ulehčili práci, zeptali jsme se na plno otázek o Skautském dobrém skutku samotné šéfky tohoto projektu Kristýna Menclové – Tynus.
 
O co vlastně ve Skautském dobrém skutku (SDS) jde?
Jak název napovídá, jde jednoduše o to udělat dobrý skutek. Tím, že je akce celostátní, nám umožňuje lepší propagaci i v rámci médií a zároveň vědomí, že něco podobného ve stejnou chvíli dělají i desítky jiných skautů a skautek v republice, může být pro účastníky motivující. Ale nejdůležitější je přínos, který akce přinese vašemu městu a vám samotným. Každý den máme dělat dobré skutky – takové, na které sami stačíme, ale když se domluvíte třeba s družinou, tak v rámci Skautského dobrého skutku můžete podniknout i něco většího.
 
Jak dlouho už akce funguje?
V roce 2015 probíhal pilotní 0. ročník, abychom zjistili, zda by byl o podobnou akci vůbec zájem. Zapojilo se 40 projektů a přes 700 účastníků. To nás utvrdilo v tom, že má smysl se do toho pouštět. Vloni proběhl 1. ročník, kde bylo přihlášeno už dvojnásobek projektů. V roce 2017 bude tedy 3. ročník.
 
Jak často se pořádá?
Celostátní akce Skautský dobrý skutek probíhá jednou v roce, letos 21. dubna – 14. května 2017. Víme, že dobré skutky děláme každý den, ale tohle je příležitost, jak během 3 týdnů veřejnosti ukázat, kolik toho dokážeme společně.
 
Jak se do toho můžu zapojit? Mám se někam přihlásit?
Nejlépe se zapojíš tím, že o SDS řekneš u vás v oddíle a společně vymyslíte projekt, který bude právě v okolí vaší klubovny ten nejpotřebnější. Zamyslíte se nad tím, do čeho se pustíte a proč a začnete akci plánovat. Na sds.skauting.cz (po příhlášení do SkautIS) vyplníte přihlášku, kde můžete požádat i o minigrant nebo třeba o plakáty. O tom, jak váš projekt naplánovat, se dočteš i v metodice na skaut.cz/dobryskutek
 
Můžu skutek dělat s kýmkoliv nebo jen se svou družinou?
Můžeš se zapojit jakkoli, ať už se svou družinou nebo třeba vedlejším oddílem. Taky při svém plánování můžete zapojit nějakou další organizaci u vás ve městě.
 
Kolik nás musí být, abychom se mohli zapojit? Je to nějak věkově omezené?
Skautský dobrý skutek nemá žádná omezení, ani věková ani početní. Záleží jen na vás, na jak velký projekt se cítíte a zda jej v daném počtu zvládnete uskutečnit.
 
V čem všem mi organizátoři SDS můžou pomoct?
Nabízíme metodiku, kde se dočteš o všech krocích při plánování. Můžeš využít možnost minigrantu (třeba požádat o 2000 Kč). Taky ti můžeme poslat několik plakátů (A4 nebo A3), které můžete vyvěsit při samotné akci. A samozřejmě je ti k dispozici tým Skautského dobrého skutku, který ti odepíše na dotazy poslané na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
Co z toho budu mít?
Dobrý pocit z toho, že jsi udělal něco užitečného. Kromě toho budete v družině spolupracovat při vymýšlení a plánování vašeho projektu a to je určitě další plus.
 
A co z toho mají ti, co to organizují?
Mně osobně ta akce jako taková dává smysl, protože si myslím, že je důležité, aby lidi začali přemýšlet o tom, co dělají. Že je sice záslužné a v určitých věcech potřebné vybírat peníze, ale vhození dvacky do kasičky mě u srdce nezahřeje tak, jako když něco udělám. V dnešní době je čas mnohem cennější než peníze. Myslím, že je zkrátka potřeba dělat dobro dobře tak, aby dobrý skutek něco přinášel organizátorům, účastníkům i příjemcům. Pro mě je to způsob seberealizace. Bere to mnoho času (třeba vytváření letošní metodiky spolu se Skauty na Zemi byla velmi intenzivní 2 měsíční práce, ale výsledkem je prostě krásná tištěná metodika!), ale stojí to myslím za to. Přestože je to celostátní akce, tak ji děláme ve velmi úzkém týmu, který se na každý ročník nějak proměňuje - všichni jako dobrovolníci + máme podporu od lidí z Ústředí.

Zobrazit další články autora
O MNĚ:

Komentáře mohou vkládat pouze přihlášení uživatelé

Chyba na stránce: Skautský dobrý skutek - co to je? - Teepek"

URL: https://www.teepek.cz/aktuality/1333-skautsky-dobry-skutek-co-to-je?autologin=1"

Přihlášení or Registrace